To pierwsza od blisko 50 lat tak poważna modernizacja w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie. W placówce, która kształci m.in. przyszłych rolników, elektryków czy mechaników zmodernizowane będą pracownie, w których uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności. Jak mówi kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół, Jacek Trzonkowski, to długo wyczekiwany remont

“Żadnego większego remontu nie było przez ostatnie 40 - 50 lat. Wszystko co robiliśmy, jakieś unowocześnianie, jakieś drobne prace, były realizowane w ramach szkolnego budżetu. To co teraz otrzymaliśmy, czyli dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, pozwoli zmienić bardzo dużo i wszystko będzie bardzo nowoczesne”.

Bardzo ważne jest to, że uczniowie będą mogli zdobywać w komfortowych warunkach praktyczne umiejętności na sprzęcie, który spotkają u potencjalnych pracodawców. Co zwiększy ich szansę na zdobycie bardzo dobrej pracy - dodaje Jacek Trzonkowski

“Do tej pory udało nam się przeprowadzić remont budowlany, zostały odnowione ściany, nowa jest posadzka i instalacja elektryczna. Jest już kilka nowych maszyn, ale czekamy na całe wyposażenie, które, mamy nadzieję, jak najszybciej tutaj się znajdzie. Maszyny i narzędzia pomiarowe będą służyły do nauczania w takich zawodach jak technik mechanik, technik rolnik i operator obrabiarek skrawających. W szkolnej pracowni będą nowe konwencjonalne maszyny skrawające, tokarki i frezarki. Ale także nowoczesne maszyny CNC sterowane numerycznie. To będzie pracownia, w której uczniowie zapoznają się z takimi maszynami, które spotkają w nowoczesnych zakładach pracy.”

Kształcenie praktyczne, w zawodach, które są potrzebne na rynku pracy jest bardzo istotne - mówi Starosta Kolneński, Tadeusz Klama. Dlatego tak ważne jest rozwijanie i modernizacja Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie

“Odbieram to osobiście, bo jestem absolwentem tej szkoły. I dlatego cieszy mnie, że nabiera takiego nowoczesnego wyglądu i dalej kształci ludzi, którzy chcą wykonywać ten trudny i potrzebny zawód. Że nasza szkoła może zapewnić wykwalifikowanych pracowników zakładów mechanicznych. Dzisiaj tacy fachowcy są potrzebni. Myślę, że konieczne jest teraz uczenie młodych ludzi konkretnych zawodów”.

Tak duża modernizacja jest możliwa dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wszystkie prace i zakup nowoczesnego sprzętu będą kosztowały cztery miliony złotych. Wkład własny to sześćset tysięcy złotych. Modernizacja potrwa do końca sierpnia.