Program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie wpisuje się w Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na terenie powiatu kolneńskiego na lata 2016-2020, który jest realizacją art. 6 ust. 3 i 4 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r. poz.1390).

Podstawowym celem działań programu jest powstrzymanie sprawców i zakończenie przemocy w rodzinie. Cel podstawowy ukierunkowany jest na rozpoznanie i zmianę zachowań i postaw osób stosujących przemoc.

Założenia programu:

Podstawą prawna dla opracowania i realizacji programów oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie stanowi art. 6 ust. 4 pkt. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 poz. 1390).

Program ma charakter edukacyjno-korekcyjny. W części edukacyjnej skoncentrowany jest na przekazaniu szeroko pojętej wiedzy na temat zjawiska przemocy, część korekcyjna ukierunkowana jest na zdobycie umiejętności niestosowania przemocy, trening umiejętności społecznych i asertywności oraz naukę konstruktywnego rozwiązywania sporów i korzystanie ze wsparcia społecznego.

Uczestnicy programu:

Nabór uczestników programu:

Adresatami niniejszego programu są osoby stosujące przemoc w rodzinie, dlatego zasadniczym warunkiem przyjęcia do programu jest uznanie przez nich faktu stosowania przemocy we własnej rodzinie.

Uczestnikami programu mogą być:

• osoby samodzielnie zgłaszające się;
  • osoby skierowane przez sąd, skazane za przestępstwo przeciwko rodzinie ze stwierdzeniem sprawstwa przemocy, korzystające z warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności;
  • osoby skierowane przez organy ścigania objęte procedurą „Niebieskiej Karty”;
  • osoby skierowane przez zespoły interdyscyplinarne ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Reguły uczestnictwa w programie:

Przed przystąpieniem do programu uczestnicy podpisują kontrakt określający zasady uczestnictwa w programie, który zawiera:

• formalne wymogi systematycznej obecności na zajęciach wraz z określeniem sankcji za uchylanie się od udziału w programie;
  • zobowiązanie do powstrzymywania się od przemocowych zachowań;
  • zobowiązanie do powstrzymywania się od spożywania alkoholu i zażywania substancji psychotropowych;
  • obowiązek bezpośredniego i zgodnego z zasadami współżycia społecznego i zachowania w trakcie uczestnictwa w zajęciach;
  • uznanie osobistej odpowiedzialności za fakt stosowania przemocy w rodzinie;

Ponadto kontrakt powinien zawierać informacje o monitorowaniu sytuacji rodziny i zachowań uczestnika programu.

Cele programu:

Jednym z głównych założeń programu jest pomoc sprawcom w zaprzestaniu stosowania przemocy poprzez edukację mającą na celu:

• uświadomienie sprawcy czym jest przemoc;
  • uzyskanie przez niego świadomości własnych zachowań przemocowych wobec bliskich;
  • opracowanie „planu bezpieczeństwa” zapobiegającemu użyciu siły i przemocy;
  • nabycie nowych umiejętności służących rozwiązywaniu konfliktów, sporów w rodzinie bez użycia agresji;
  • naukę umiejętności układania stosunków w rodzinie, uczenie się korzystania z pomocy innych;
  • naukę konstruktywnego wyrażania uczuć.

Zakładane rezultaty:

Działania diagnostyczne, edukacyjne i ćwiczenia mają przyczynić się do:

• uświadomienia sprawcy czym jest przemoc;
  • uzyskania świadomości własnych zachowań przemocowych wobec bliskich;
  • nabycie nowych umiejętności rozwiązywania konfliktów i sporów w rodzinie bez używania agresji;
  • nabycie umiejętności konstruktywnego wyrażania uczuć;
  • nabycie umiejętności partnerskiego współdziałania w rodzinie oraz korzystania z pomocy innych.

Monitoring i ewaluacja:

• przeprowadzenie badania ankietowego wśród uczestników zakwalifikowanych do programu przed rozpoczęciem programu oraz po zakończeniu działań korekcyjno-edukacyjnych;
  • monitorowanie sytuacji rodziny sprawców przemocy w rodzinie;
  • współpraca z zespołami interdyscyplinarnymi oraz innymi organami, które zajmują się problematyką osób stosujących przemoc w rodzinie.

Kwalifikacja i zapisy osób zainteresowanych udziałem w programie odbywają się codziennie w dni robocze w godz. 7.30-19.30, w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Wojska Polskiego 69, 18-500 Kolno - sekretariat lub tel. 86 278 13 34.

Udział w programie jest bezpłatny.