To szansa dla samorządów na stabilny rozwój mimo sytuacji związanej z koronawirusem. W związku z licznymi ograniczeniami wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji, co wpłynęło na zmniejszenie ich dochodów, a przez to mniej pieniędzy z tytułu podatków wpłynęło do samorządów. 

Fundusz Inwestycji Samorządowych (FIS) pozwoli uzupełnić te różnice

"Fundusz Inwestycji Samorządowych został utworzony w ramach Tarczy Antykryzysowej nr 4. Wiadomo że samorządy, podczas epidemii, borykają się z problemami jak również niektóre tracą płynność finansową. Potrzebne są te środki min na wkłady własne do realizacji inwestycji. Widzimy, że gospodarkę można ożywić tylko poprzez realizację inwestycji. Te środki kierujemy po to, żeby samorządy mogły je realizować. Żeby nasza gospodarka mogła się jak najszybciej odbudować w czasie tego kryzysu. I właśnie po to jest ten Fundusz. Zostało na niego przeznaczonych sześć miliardów złotych. Na nasze województwo przypada dwieście trzydzieści milionów. Na dwa powiaty: grajewski i kolneński przypada ponad osiemnaście milionów. Dziesięć na grajewski i osiem na kolneński. Myślę, że te środki przyczynią się do tego, że samorządy będą inicjatorem wielu inwestycji" - mówił podczas spotkania z samorządowcami w Stawiskach poseł Kazimierz Gwiazdowski

 Powiat Kolneński otrzyma z Funduszu Inwestycji Samorządowych blisko dwa miliony złotych. Jak mówił Starosta Kolneński, Tadeusz Klama pieniądze te będą przeznaczone na inwestycje związane ze służbą zdrowia i drogami. 

"Przede wszystkim będziemy chcieli zabezpieczyć wkład własny na inwestycje, które w tej chwili planujemy wykonać. I częściowo przekażemy je na inwestycje które będą  realizowane w 2021 roku. To przeważnie drogi, ale takim pytaniem otwartym jest szpital, bo mamy przygotowaną dokumentację. I zobaczymy jakie będą programy, z których będziemy mogli skorzystać. Drugą sprawą jest Przychodnia. Jesteśmy przygotowani kompletnie z dokumentacją. Wnioski są w Ministerstwie Zdrowia, Narodowym Funduszu Zdrowia i w PEFRONie. Ale wszystkie te prace są wstrzymane odnośnie oceny wniosków. I być może na te projekty wykorzystamy te pieniądze" - mówi Tadeusz Klama.

  Celem FIS jest ożywienie lokalnego rynku poprzez inwestycje prowadzone przez samorządy. Z pieniędzy tych będzie można realizować wszelkie inwestycje, a także wykorzystać je jako wkład własny.