“Cieszę się, że uczniowie starają się pomóc osobom, których prawa nie są szanowane” - mówił w I Liceum Ogólnokształcącym im Adama Mickiewicza w Kolnie wicestarosta kolneński, Karol Pieloszczyk. Uczniowie tej szkoły wzięli udział w maratonie pisania listów, który organizuje Amnesty International.

Kolneńska młodzież zdecydowała się wesprzeć Yasaman Aryani - Irankę, która zdjęła hidżab, czym złamała obowiązujące prawo

“Yasaman Aryanii to aktorka, która odważyła się przeciwstawić irańskiemu prawu nakazującemu kobietom zakrywanie głowy. Z odsłoniętymi włosami rozdawała kwiaty pasażerkom pociągu, zachęcając inne młode kobiety do zdjęcia hidżabu. Film przedstawiający to wydarzenie trafił do internetu (Link do filmu o Yasaman Aryanii) i stał się bardzo popularny. Skłoniło to władze Iranu do jej aresztowania. Obecnie jest skazana na karę 16 lat więzienia” wyjaśnia powody, dla których biorą udział w akcji, jedna z uczennic liceum.

Takie akcje są bardzo ważne, bo pokazują jak wiele można osiągnąć działając razem mówią nauczyciele. Zgadza się z nimi wicestarosta kolneński, Karol Pieloszczyk.

“Bardzo się cieszę, że odbywa się taki maraton pisania listów. Jest to bardzo pożyteczna inicjatywa, która pomoże osobom, które są uciskane. Trzeba to wspierać, zwłaszcza, że żyjemy w wolnym kraju, mamy świadomość tego, że jesteśmy wolni, a inni są pod uciskiem. Na pewno to jest dla młodzieży kształcące. W ten sposób widzą zło, które się na świecie dzieje. Czują więź, że tym osobom w ten sposób mogę pomóc”

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im Adama Mickiewicza w Kolnie organizują maraton pisania listów już piąty raz.

Zdjęcia: Powiat Kolno