Msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie, uroczysty przemarsz do krzyża pod Dębem Wolności, złożenie kwiatów, oficjalne wystąpienia przedstawicieli władz samorządowych i zaproszonych gości oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – tak w sobotę (3 maja) mieszkańcy powiatu kolneńskiego świętowali 234. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Powiat Kolneński reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Kolneńskiego Artur Duda, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolneńskiego Lech Janusz Owczarczyk, Radny Powiatu Kolneńskiego Michał Kulczewski.
Konstytucja 3 Maja stanowiła wizję i program reform państwa polskiego. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, zniosła liberum veto i ograniczyła przywileje szlacheckie. Ważnym rozwiązaniem było wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Przywróciła Polakom nadzieję na uratowanie niezależności i niepodległości kraju, stworzona była w obawie przed imperialnymi zakusami naszych zaborców, którzy wcześniej zajęli część terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów w 1772 r.
Chociaż stanowiła przełomowy i rewolucyjny akt prawny, w praktyce przestała obowiązywać już po 14 miesiącach od jej przyjęcia. Została obalona przez konfederację targowicką wspieraną przez siły rosyjskie. Jej ostateczne unieważnienie nastąpiło w 1793 r., kiedy Sejm grodzieński uznał Sejm Czteroletni za niebyły, anulując wszystkie decyzje podjęte w trakcie jego trwania.
Przez cały okres zaborów Konstytucja 3 maja była się symbolem dążenia narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.
Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym wszystkich Polaków.