Obchodzono 79. rocznicę mordu 24. mieszkańców Starego Gromadzyna.

Jak co roku rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz samorządowych biorą udział we Mszy Świętej, a następnie składają kwiaty i znicze pod kapliczką przy drodze do Starego Gromadzyna.

Podczas obchodów rocznicowych Powiat Kolneński reprezentował Starosta Kolneński Tadeusz Klama.

Rys historyczny

21 lipca 1944 r. odbyła się masakra ludności Starego Gromadzyna oraz  przechodzących w tym czasie przez wieś okolicznych mieszkańców. Do tych tragicznych wydarzeń doszło, gdy od żołnierzy własowców, przebywających w tym czasie w Gromadzynie, chciano kupić broń za towar wymienny w postaci bimbru. W trakcie transakcji zabito oficera własowców – (tak określano Rosjan, którzy w kolaboracji z Niemcami tworzyli oddziały podczas II Wojny Światowej), którzy w odwecie mordowali wszystkich napotkanych ludzi. Zginęły wówczas 24 osoby.

Na pamiątkę tych wydarzeń wybudowano kapliczkę. Na niej znajduje się napis „W tym miejscu w dniu 24.VII.1944 r. z rąk okupant zostało zamordowanych 24 mieszkańców Gromadzyna. Przechodniu wspomnij”.