Mówimy o nich rodziny zastępcze, ale to one tworzą prawdziwy dom dla tych dzieci, które wymagają wsparcia - mówił podczas uroczystości w Zabielu Starosta Kolneński Tadeusz Klama. W dniu Rodzicielstwa Zastępczego Starostwo zorganizowało imprezę dla opiekunów i dzieci, które tworzą rodziny zastępcze w Powiecie Kolneńskim.

“Mówimy o rodzinach zastępczych, ale tak naprawdę one tworzą prawdziwe rodziny dla tych dzieci, które na czas jakichś kryzysów muszą opuścić swoje domy. Są otoczone opieką, czują ciepło, rodzinną atmosferę i mają szansę dorosnąć w dobrych warunkach. Na terenie Powiatu mamy 11 rodzin zastępczych, w tym jedną zawodową. Bardzo cenimy sobie te rodziny, a podczas takich uroczystości jak dzisiaj to podkreślamy i chcemy im bardzo serdecznie za wszystko podziękować.” - mówił Tadeusz Klama.

Stworzenie i utrzymanie rodziny zastępczej wymaga, między innymi empatii i zrozumienia - mówiła jedna z uczestniczek spotkania.

“Najważniejsza jest empatia, ale nie może zabraknąć zrozumienia. Bo każde dziecko przychodzi z bagażem swoich doświadczeń. A my, jako odpowiedzialni rodzice, musimy z nimi ten bagaż nieść i powoli go rozpakowywać. Żeby wystąpił uśmiech, żeby dziecko potrafiło się otworzyć. Dwoje dzieci, które są u nas od pięciu lat, na początku mówiło do nas ciociu i wujku. Po dwóch latach zapytały, czy mogą do nas mówić mamo i tato.”

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego jest obchodzony w Powiecie Kolneńskim już kolejny raz - mówił dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie, Krzysztof Sobiewski.

“Oprócz spotkania z nimi i podziękowania to czas także na wspólną zabawę. Chcemy w ten sposób podziękować za ich codzienną pracę. Takich rodzin jest cały czas zbyt mało. Dlatego zachęcamy wszystkich do ich tworzenia. Można się zgłosić do naszego Centrum i tam udzielimy wszelkich informacji.” - mówił Krzysztof Sobiewski.

W Powiecie Kolneńskim w rodzinach zastępczych jest 12 dzieci. 15. dzieci z terenu Powiatu przebywa w rodzinach zastępczych w innych miejscowościach.