Nie godzili się na narzuconą przez Moskwę po 1944 roku władzę komunistyczną - zapłacili za to wysoką cenę. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

To powojenne podziemie komunistyczne, które często z bronią w ręku, walczyło o wolność naszego kraju. Były to niewielkie grupy składające się z uczniów, ale także duże organizacje polityczne, czy oddziały wojskowe, a także działające lokalnie zbrojne grupy. Łączyło ich jedno - brak zgody na narzuconą przez Rosjan władzę i marzenie o wolnej i niepodległej Polsce. 

 

“Walczyli o wolną Polskę i nie chcieli zaakceptować faktu, że ktoś inny o tej Polsce decyduje. Że narzuca swoją władzę i swoje porządki. Sięgali po broń i starali się walczyć o swoją Ojczyznę, w której Polacy sami mogliby decydować o swoim kraju. Wiemy, że historia Żołnierzy Wyklętych nie była jednoznaczna. Ale pamiętajmy,
w jakich czasach żyli i z czym musieli walczyć. Wolna Polska była ich celem i ten cel się nie zmienia. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza teraz, kiedy patrząc na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą widzimy, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze.
A kraj, z którym nasi przodkowie walczyli o wolność, znowu zagroził wolności innych krajów.”
- mówił Starosta Kolneński Tadeusz Klama.

 

1 marca stał się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych na mocy ustawy, którą Sejm RP przyjął w 2011 roku. To symboliczne nawiązanie do 1 marca 1951 roku, kiedy wykonano wyrok śmierci na 7 członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

Żołnierze Wyklęci, po zakończeniu II Wojny Światowej, walczyli z polską bezpieką i wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także rosyjskim NKWD i oddziałami Smiersz.

 

Dzisiaj, kwiaty pod pomnikiem żołnierzy wyklętych złożyli między innymi przedstawiciele samorządów. Powiat Kolneński reprezentował Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk.