Dobudowane nowe pomieszczenia dla pacjentów i personelu, wyremontowane sale, łazienka przy każdej z nich. Tak wygląda Oddział Psychiatryczny w kolneńskim szpitalu po zakończeniu modernizacji. Dzisiaj oficjalnie oddano go do użytku. 

 

Prace budowlane na Oddziale nie ograniczyły się tylko do zwykłego remontu. W wyremontowanym budynku i nowopowstałej części planowane jest otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego, w ramach którego będą funkcjonowały: Oddział Psychiatryczny Ogólny, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Dzienny Oddział Psychiatryczny, Zespół Leczenia Środowiskowego (domowego) oraz Poradnia Terapii Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnień. Obecne czasy pokazują, że taka pomoc jest potrzebna - mówiła dyrektor Szpitala, Krystyna Dobrołowicz.

 

“To jest wyzwanie tego współczesnego czasu, że ludzie potrzebują wsparcia. To nie jest ujma w tej chwili prosić psychiatrę czy psychologa o pomoc. Są też ludzie starsi, którzy też wymagają opieki psychiatrycznej, jest młodzież. Ludzie mają problem i dobrze, że przestają się wstydzić, żeby prosić o pomoc. Że sami się zgłaszają, bo widzą, że mają problem.” - mówiła Krystyna Dobrołowicz.

 

Jak podkreślał Starosta Kolneński, Tadeusz Klama, modernizacja Oddziału Psychiatrycznego to część większego projektu modernizacji całego Szpitala, który był dużym wyzwaniem dla Powiatu. 

 

“Gdziekolwiek jestem, przede wszystkim mówię o Szpitalu. Jak jest dla nas ważny, jak jest potrzebny, jaką ma wspaniałą kadrę, że ma usługi na wysokim poziomie. Jesteśmy Powiatem niedużym, 38 tysięcy mieszkańców, czyli każdą złotówkę liczymy, bo mamy nieduży budżet. Ale do każdej złotówki szukamy pieniędzy z zewnątrz, żeby ją dołożyć i coś nowego w Szpitalu zrobić. I to się nam udaje. Remontujemy, modernizujemy, budujemy i wyposażamy nasz Szpital w nowy i nowoczesny sprzęt.” - mówił Tadeusz Klama.

 

Obecni na uroczystości goście podkreślali znaczenie inwestycji dla mieszkańców Powiatu.

 

“Szpital Ogólny, Szpital Powiatowy w istocie, jest jednym z tych szpitali, które się dobrze rozwijają, unowocześniają w ostatnim czasie i funkcjonują na coraz wyższym poziomie świadczeń zdrowotnych i medycznych. Ale także radzą sobie finansowo. Jeżeli jest pani Dyrektor wraz z załogą, jeżeli jest Starosta, Radni Powiatu, którzy wspierają to, rozumieją te potrzeby, jest wsparcie państwa, to można utrzymać to co było i rozwinąć, unowocześnić. A ten oddział to jest signum temporis, to jest znak czasu, to jest właśnie ta potrzeba, na którą musimy w wielu miejscach reagować. Bo schorzeń psychicznych jest coraz więcej, niestety. To jest chyba uwarunkowanie cywilizacyjne i trzeba na to reagować. Takich miejsc jest wciąż za mało, a potrzeb dużo, coraz więcej.” - mówił poseł, Jarosław Zieliński.

 

“Covid pokazał nam, że nie do wszystkiego byliśmy jeszcze przygotowani. Trzeba wiele rzeczy spełnić, żeby do tego się dostosować. Staramy się oczywiście te braki w jakiś sposób uzupełniać i wypełniać, i powoli się to udaje.” - mówił poseł, Kazimierz Gwiazdowski.

 

O znaczeniu inwestycji w system ochrony zdrowia mówili także Wojewoda Podlaski, Bohdan Paszkowski i Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Marek Olbryś.

 

“Bardzo dobrze, że ta dostępność, również do opieki psychiatrycznej, będzie się zwiększać poprzez poradnictwo ambulatoryjne, ale i również dostępność do takich miejsc stacjonarnych. Taka jest potrzeba chwili.” - mówił Bohdan Paszkowski.

 

“Inwestycje w szpitalu kolneńskim były bardzo potrzebne. Przede wszystkim poprawa dostępności, poprawa efektywności, ale też kompleksowości świadczenia usług medycznych w Powiecie Kolneńskim. Ten szpital był przez wiele lat niedofinansowany i potrzebował takiego wsparcia.” - mówił Marek Olbryś.

 

Modernizacja Oddziału Psychiatrycznego to część większego projektu, który zakładał zakup aparatury medycznej do Poradni Chirurgii Onkologicznej i Pracowni Endoskopii, remont Oddziału Wewnętrznego i zakup sprzętu medycznego na ten oddział, i rozbudowę oraz przebudowę Oddziału Psychiatrycznego, a także zakup potrzebnego sprzętu. Projekt ma być zakończony do 30 kwietnia tego roku. Wszystko będzie kosztowało 7 346 518 złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego to 4 850 600 zł, z budżetu Powiatu 2 227 889 zł, a z budżetu Szpitala 267 960 zł. Koszt modernizacji samego Oddziału Psychiatrycznego, jego rozbudowy i zakupu sprzętu to 5 111 972 zł, z RPO: 4 284 799 zł, a z budżetu Powiatu: 827 173 zł.