Nowe okna, ocieplenie budynku, panele fotowoltaiczne i pompa ciepła, a także winda. Między innymi to zakłada projekt modernizacji Przychodni przy ulicy Milewskiego w Kolnie. Wiele prac jest już na bardzo zaawansowanym poziomie - mówi Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

“Zakres prac jest bardzo duży, bo obejmuje termomodernizację tego obiektu z wymianą stolarki okiennej, zainstalowane są pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Dodatkowo, w ramach swoich środków, chcemy wyremontować łazienki, parking i, co bardzo ważne, wybudować windę, żeby zlikwidować bariery architektoniczne. Pracę rozpoczęliśmy w ubiegłym roku, myślę, że w czerwcu wszystko będzie już gotowe.” - mówi Tadeusz Klama.

Winda ułatwi dostęp do Przychodni nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale także starszym, czy rodzicom z dziećmi.

Już teraz do modernizowanej Przychodni przenoszone są poradnie ze Szpitala Ogólnego w Kolnie. Część będzie można przenieść dopiero po zamontowaniu windy - mówi dyrektor Szpitala, Krystyna Dobrołowicz.

“W tej chwili już tutaj funkcjonuje na terenie tego budynku Poradnia Dermatologiczna, Chorób Płuc i Gruźlicy. Natomiast poradnie: Endokrynologiczną, Urologiczną, Neurologiczną, będziemy przenosili po uruchomieniu windy, która będzie stanowiła zabezpieczenie dla pacjentów niepełnosprawnych. A pomieszczenia, w których teraz są lub były te pomieszczenia zostaną uwolnione i będą przeznaczone na rehabilitację, która funkcjonuje cały czas i jest bardzo potrzebna, są duże kolejki pacjentów.” - mówi Krystyna Dobrołowicz.

Modernizacja Przychodni będzie kosztowała blisko 3 miliony złotych. Zdecydowana większość tej sumy, bo aż 90 % to dofinansowanie z programu Polski Ład.