Czytanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej w historii – tak UNESCO podkreśliło w tym roku znaczenie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Organizacja ustanowiła jego obchody na 23 kwietnia w 1955 roku. Ale pierwsze obchody Dnia Książki odbyły się w 1926 roku, był to pomysł Vicente Clavel Andrésa, wydawcy z Walencji. Warto zauważyć, że data nie jest przypadkowa, 23 kwietnia w 1616 roku zmarł William Szekspir.

 

W Starostwie Powiatowym w Kolnie z okazji Dnia Książki, Starosta Kolneński, Tadeusz Klama i Wicestarosta, Karol Pieloszczyk spotkali się z uczniami IV klasy Szkoły Podstawowej nr 1. Czytali im bajki, ale także mówili o tym jak ważne jest czytanie - mówi dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Kolnie, Bożena Kowalewska. 

 

“Promują czytelnictwo, uczniowie mogą się dowiedzieć dlaczego czytanie odgrywa tak istotną rolę w życiu człowieka. Zastanawialiśmy się dzisiaj, czy w życiu można się obyć bez czytania. I konkluzja jest jedna - oczywiście, że nie. Czytać trzeba jak najwięcej, żeby wzbogacać swoje słownictwo, pobudzać wyobraźnię i pogłębiać wiedzę.” - mówi Bożena Kowalewska.

 

“Od czytania zaczyna się nasza edukacja. Przez czytanie poznajemy świat, czytanie jest przepustką do życia zawodowego, do robienia kariery, do wszystkiego.” - dodał Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

 

Samorządowcy czytali najmłodszym, między innymi, „Stefek Burczymucha”, „Czapla, Ryby i rak”, „Przyjaciel Zająca” , „Pracowita Pola”.