Odpoczynek po pracy także ma wpływ na bezpieczeństwo. Twierdzą eksperci Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Dlatego jedną z kategorii konkursu “Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” jest ta, która wyróżnia aranżację otoczenia domu, sprzyjającą odpoczynkowi po pracy. W tej kategorii, w Powiecie Kolneńskim wyróżnienie w tym roku zdobyło gospodarstwo Państwa Doroty i Janusza Buczyński z miejscowości Ksebki. Otrzymali oni również nagrodę ufundowaną przez Starostę Kolneńskiego. 

 

“Bardzo się cieszę, że mogę nagrodzić Państwa Buczyńskich. W ich gospodarstwie widać, że wpływ na bezpieczeństwo pracy ma także to, jak się po niej odpoczywa. Sami dobrze wiemy, że zmęczenie powoduje, że zaczynamy pracować za szybko, nie możemy się skoncentrować i zaczynamy popełniać błędy. A w czasie pracy w gospodarstwie, nawet małe błędy mogą skończyć się bardzo poważnie. Kiedy pracuje się z dużymi zwierzętami i przy dużych maszynach, takie drobiazgi mogą spowodować poważne obrażenia.” - mówił Starosta Kolneński Tadeusz Klama podczas wizyty w nagrodzonym gospodarstwie.

 

Dla Państwa Doroty i Janusza Buczyńskich bezpieczeństwo jest bardzo ważne, między innymi dlatego, że na podwórku często przebywają ich dzieci.

 

“Staramy się wszystkie sprzęty trzymać tak, żeby nie było ich gdzieś na naszej przestrzeni, którą się poruszamy. Żadnych ostrych narzędzi, niebezpiecznego sprzętu. Tego typu rzeczy są albo w garażach, albo poza teren, gdzie jesteśmy najczęściej. To między innymi ze względu na dzieci. Ale chcemy też, żeby nasze gospodarstwo fajnie wyglądało.”  - mówią Dorota i Janusz Buczyńscy

 

Konkurs “Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” jest organizowany od osiemnastu lat przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym, która ma prowadzić do zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników.

 

Gospodarstwa uczestników są ocenione przez komisje konkursowe, a rywalizacja przebiega na trzech etapach: lokalnym, wojewódzkim i krajowym.

 

Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.