Starostwo Powiatowe w Kolnie

Rozmowa z Kamilem Jarzyło dowódcą i założycielem grupy D.B.S Kolno.

Red: Proszę powiedzie kilka słów na temat Stowarzyszenia Airsoft D.B.S Kolno
KJ: Nasza grupa nazywa się dokładnie Stowarzyszenie Airsoft D.B.S Kolno i jest to grupa pasjonatów ASG, Airsoftu, historii, militariów i wszystkiego co związane z wojskowością. Grupa powstała 5 lat temu we wrześniu 2008 roku. Od sierpnia 2011 grupa DBS Kolno jest stowarzyszeniem zwykłym

 

Red: Czym zajmuje się Stowarzyszenie D.B.S Kolno?
KJ: Stowarzyszenie organizuje i bierze udział w rożnego typu grach terenowych dziennych i nocnych Airsoft, LARP, Milslim wykorzystując repliki broni palnej, w których uczestniczy nawet kilkuset graczy. Ostatnio też zajęliśmy się organizowaniem pokazów plenerowych.

Red: Wykorzystujecie repliki broni palnej?
KJ: Tak. Repliki broni palnej typu ASG, są to wiernie odwzorowane repliki pistoletów, karabinów w skali 1:1, strzelające plastikowymi kulkami o średnicy 6mm. Repliki wystrzeliwują kulki przy pomocy sprężonego powietrza na odległość od 40 do 60 metrów a nawet w przypadku karabinów snajperskich do 100 m. Modele ASG posiadają napęd pneumatyczny uzyskiwany, zależnie od ich klasy, dzięki specjalnemu gazowi lub sprężonemu powietrzu wytworzonemu przez tłok pchany silną sprężyną. Sprężyna naciągana jest przy pomocy silniczka elektrycznego zasilanego akumulatorkiem bądź siłą mięśni ludzkich.

Red: Na czym polega gra Airsoft?
KJ: Airsoft jest dosyć młodą grą w Polsce o zasadach zbliżonych do paintballu. Stawiany jest tutaj jednak znacznie większy nacisk na realizm podczas gry. Podczas gry oddajemy do siebie strzały z replik ASG w skrócie należy trafić, wyeliminować gracza z drużyny przeciwnej. Tego typu gry mogą być bardzo proste polegające na zlikwidowaniu wszystkich graczy z grupy przeciwnej bądź bardziej rozbudowana ze scenariuszem trwającym kilkanaście godzin, w którym należy zdobywać, przejmować, bronić, uprowadzić osobę z jak najmniejszymi stratami własnymi. W grach z scenariuszem wykorzystujemy mapy terenowe, topograficzne czy zdjęcia lotnicze, nawigację GPS i kompasy. Podczas gdy gracz dostanie kulką należy go opatrzyć, założyć opatrunek w miejscy gdzie dostał kulką i przetransportować do punktu medycznego.

Red: Czy taka zabawa jest bezpieczna?
KJ: Jest bezpieczna ale jak to bywa, zawsze może coś się stać. Nie ukrywam, ten specyficzny sport można zaliczać do grupy sportów ekstremalnych. Nasze gry odbywają się na odludziu w lasach czy opuszczonych zakładach gdzie o kontuzję nie trudno, dlatego też zawsze podczas naszych spotkań musi być przynamniej jedna apteczka pierwszej pomocy. Samo trafienie kulką jest jak ukąszenie komara i przeważnie nie pozostawia śladów. Dla bezpieczeństwa wszyscy gracze podczas gry muszą posiadać okulary ochronne. W środowisku graczy jest tak zwane „Prawo ASG”, które jest zbiorem zasad, których należy przestrzegać.

Red: Jak można do was dołączyć?
KJ: Dołączyć może do nas każda osoba pełnoletnia lub nieletnia, która ukończyła 16 rok życia i przedstawi zgodę rodzica na uczestnictwo w spotkaniach. We własnym zakresie należy zakupić replikę ASG, której koszt waha się do 350 zł do 1000 zł. Nie wymagamy aby nowy członek grupy musiał od raz posiadać dodatkowego oporządzenie bo to tylko dodatek.

Red: Oprócz replik, mundurów posiadacie jeszcze kamizelki, hełmy i ochraniacze.
KJ: Tak, oprócz mundurów, które posiadamy a są to mundury w polskim kamuflażu wz 93 lecz w nowym kroju, posiadamy dodatkowe oporządzenie czyli kamizelki taktyczne typu QR, hełmy, ochraniacze, zestaw łączności czyli krótkofalówki, dodatkowej ładownice na magazynki, plecaki w których posiadamy dodatkowe sprzęt przydatny w różnych sytuacjach np.: scyzoryk, taśmę izolacyjną, taśmę zaciskową. Całe oporządzenie, które na siebie zakładamy warzy około 15 -20 kg wiec jest co nosić.
Więcej informacji na naszej stronie www.dbs.dl.pl lub pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZDJĘCIA