24 października 2018 r. w Zespole Szkół Technicznych i Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Kolnie, odbył się „Powiatowy Turniej Wiedzy o Marszałku Jozefie Piłsudskim, Romanie Dmowski i Ignacym Janie Paderewskim”.

Turniej, zorganizowano z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem Turnieju było upamiętnienie obchodzonej rocznicy odzyskania niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych, budowanie świadomości narodowej i obywatelskiej, kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego, rozwijanie wiedzy i zainteresowań historycznych oraz aktywności twórczej uczniów.

Przedsięwzięcie objął patronatem Starosta Kolneński – P. Stanisław Wiszowaty.

Do Turnieju zgłosiło się 100 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolneńskiego. Współzawodnictwo przebiegało w trzech kategoriach wiekowych w 25 zespołach liczących od 2 do 5 uczestników.

Aby dojść do końca rywalizacji, uczniowie mieli do wykonania różnorodne zadania; między innymi wypełniali test, rozwiązywali krzyżówkę, rebus, układali rozkaz tytułowego męża stanu z rozsypanki wyrazowej, wydarzenia historyczne w porządku chronologicznym, śpiewali pieśni patriotyczne.  Turniej był doskonałą okazją, by opowiedzieć ojczyste dzieje, a szczególnie wzbogacić i poszerzyć wiedzę historyczną o Polsce.

Jury Turnieju, po sprawdzeniu i ocenie prac oraz wszystkich konkurencji, wyłoniło zwycięzców.

Laureatami turnieju zostały następujące zespoły:

I KATEGORIA WIEKOWA

I miejsce  :  uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Łomży Filii w Kolnie – Mateusz Bągart, Piotr Duda, Tomasz Nikonowicz, Karol Szczepankowski,

II miejsce : uczniowie Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie – Patrycja Kłys, Marcin Konopka, Damian Truszkowski, Wojciech Wieczorek,

III miejsce : uczniowie Szkoły Podstawowej w Lachowie – Kamil Kołakowski, Klaudia Włodkowska.

II KATEGORIA WIEKOWA

I miejsce  : uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Łomży Filii w Kolnie – Dominka Biedka, Wiktoria Czerwińska,

II miejsce : uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie - Maciej Bagiński, Sylwia Konopka, Tomasz Koryszewski, Natalia Święczkowska, Mateusz Święszkowski,

III miejsce : uczennice Gimnazjum w Zabielu – Zuzanna Antosiewicz, Dominika Kozicka, Kornelia Lewandowska, Magdalena Obiedzińska, Monika Okurowska.

III KATEGORIA WIEKOWA

I miejsce  : uczniowie Technikum Rolniczo – Ekonomicznego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego przy ZST w Kolnie – Krystian Brodzik, Jakub Dębkowski, Justyna Łazarczyk, Natalia Ruchała, Justyna Waśkiewicz,

II miejsce : uczniowie II LO im. Kard. Stefana Wyszyńskiego przy ZST w Kolnie – Magdalena Gleba, Jarosław Kaczmarczyk, Adam Poreda, Maria Zalewska, Natalia Zielińska,

III miejsce : uczniowie II LO im. Kard. Stefana Wyszyńskiego przy ZST w Kolnie – Dominik Banach, Adam Kalinowski, Weronika Kondracka, Tomasz Ranik, Martyna Truszkowska.