Tegoroczne wspólne święto plonów Powiatu Kolneńskiego oraz Gminy Kolno, odbyło się 26 sierpnia br. w Lachowie. Dziękczynną mszę świętą w Kościele pw. Zwiastowania NMP w Lachowie celebrował Biskup Łomżyński Jego Ekscelencja Janusz Stepnowski, ks. kan. Stanisław Uradziński – Dziekan Kolneński wraz ks. Krzysztofem Malinowskim – proboszczem parafii Lachowo, oraz Proboszczem Parafii Zabiele ks. Stanisławem Śliwowskim. Wieńce oraz kosze dożynkowe zostały przygotowane przez mieszkańców gminy Kolno oraz delegacje samorządowe; dary na ołtarz składali gospodarze dożynek Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty i Wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski, oraz starostowie dożynek Barbara i Dariusz Filipkowscy.  Z ramienia powiatu  dar na ołtarz złożyli Robert Wacław Nadara – Wicestarosta Kolneński, Andrzej Mieczkowski – Przewodniczący Rady Powiatu Kolneńskiego, Wiesław Dąbrowski – Radny Powiatu Kolneńskiego. Po mszy korowód przemaszerował na plac przy Szkole Podstawowej w Lachowie gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Razem z rolnikami świętowali zaproszeni goście, przedstawiciele władz województwa podlaskiego i powiatu kolneńskiego oraz lokalnych samorządów.

Gości oraz mieszkańców powiatu kolneńskiego ze sceny przywitali: Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty oraz Wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski. Kilka słów do zebranych skierowali m.in. Posłowie.: Pani Bernadetta Krynicka, Pan Lech Antoni Kołakowski, Stefan Krajewski – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Pan Jacek Piorunek, Wójt Gminy oraz Przewodniczący Rady Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec i Stanisław Biedrończyk. Natomiast Pan Jerzy Chaberek – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Kolnie, odczytał list gratulacyjny od Prezesa KRUS – Adama Wojciecha Sekścińskiego.

W trakcie tegorocznych dożynek starostowie, czyli Barbara i Dariusz Filipkowscy przekazali na ręce Starosty Kolneńskiego oraz Wójta Gminy Kolno poświęcony chleb, prosząc o sprawiedliwe dzielenie.

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” nadawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczenia otrzymali:

-  Irena Truszkowska z miejscowości Truszki Zalesie,

-  Grzegorz Kałęka, z miejscowości Brzozowo,

-  Jacek Smaka z miejscowości Kolimagi,

-  Kamil Chodnicki z miejscowości Kumelsk.

Odznaki wręczyli Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty oraz Wójt Gminy Kolno Józef Wiśniewski.

Wojt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Kolno Panem Wojciechem Jermaczem wręczyli Puchary Wójta Gminy Kolno Panu Marcinowi Świda za zdobycie II miejsca w Piątnicy, gdzie doceniono jego klacz o nazwie Fadera oraz Panu Adamowi Pietruszyńskiemu i Krzysztofowi Skrodzkiemu za promowanie gminy Kolno na prestiżowych konkursach i wystawach dla hodowców Zwierząt.

Podziękowania z rąk Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy Kolno otrzymali Radni Miasta i Gminy Kolno:

- Pan Krzysztof Filipkowski

- Pani Czesława Kosk

- Pan Henryk Marchewska

- Pan Bogdan Mieczkowski

- Pan Bogdan Rafałowski

- Pan Lech Śliwka

- Pan Mirosław Wszeborowski

Firma Mleczarska SM Mlekpol w Grajewie wręczyła nagrody i upominki dla największych producentów mleka w powiecie kolneńskim. Nagrody otrzymali:

- Barbara i Dariusz Filipkowscy – gmina Kolno, w 2017 r. sprzedali 1 425 599 litrów mleka,

- Kamila i Zbigniew Saciłowscy – gmina Turośl, w 2017 r. sprzedali 1 211 098 litrów mleka,

- Izabela i Adam Greloch– gmina Kolno, w 2017 r. sprzedali 1 059 216 litrów mleka,

- Agnieszka i Rafał Szczech – gmina Grabowo, w 2017 r. sprzedali 799 293 litry mleka,

- Aneta i Marek Karwowscy – gmina Stawiski, w 2017 r. sprzedali 900 090 litrów mleka,

- Ewa i Piotr Śmiarowscy – gmina Mały Płock, w 2017 r. sprzedali 502 873 litry mleka.

Nagrody osobiście wręczył Prezes SM Mlekpol w Grajewie Edmund Borawski. Listy Gratulacyjne i drobne upominki wręczyli: Mirosław Borawski oraz Andrzej Mieczkowski.

W trakcie imprezy na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe. Gwiazdą wieczoru był Mateusz Mijał.  Na placu znajdowały się stoiska gastronomiczne z regionalnymi potrawami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich.