10 kwietnia 2018 roku, w 8. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, o godz. 8.00 w Kościele Rzymskokatolickim pw. Św. Anny w Kolnie odprawiona została Msza św. za tragicznie zmarłych śp. Parę Prezydencką – Lecha i Marię Kaczyńskich, Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego  oraz  pozostałe ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Stanisław Uradziński.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wicestarostą Kolneńskim Robertem Wacławem Nadarą, Burmistrzem Miasta Kolno Andrzejem Dudą, Sekretarzem Powiatu Piotrem Glinką, Sekretarzem Gminy Kolno Adamem Masłowskim, Dyrektorem Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Kolnie Stanisławem Szymańczykiem oraz Dyrektorem Centrum Kultury Gminy Kolno Marcinem Sekścińskim. Pod tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej o godz. 8.41 przedstawiciele władz duchownych i samorządowych złożyli okolicznościowe wiązanki i zapalili znicze.

Samolot specjalny Tu-154M, którym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy lecieli do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych.