"Bezpieczny i Aktywny Senior" - Jak wybrać bezpieczna placówkę całodobowej opieki?

Na co warto zwrócić uwagę, umieszczając bliską nam osobę w całodobowej placówce.
1. Zapytaj w ośrodku pomocy społecznej.
Uzyskasz tam informacje o domach pomocy społecznej oraz o placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym, w podeszłym wieku. Dowiesz się wszystkiego na temat legalności ich działania, ponoszenia odpłatności i procedur umieszczenia osoby w takiej placówce.

2. Sprawdź, czy placówka jest legalna
Jeżeli zdecydujesz się na miejsce w prywatnej placówce, zawsze sprawdź czy posiada zezwolenie wojewody i czy jest zarejestrowana w rejestrze wojewody.

3. Sprawdź warunki życia w placówce i zakres oferowanych usług
Wybierając placówkę zwróć uwagę, czy oferuje ona właściwy dostęp do opieki medycznej świadczonej przez lekarzy ogólnych, lekarzy specjalistów, w tym geriatrów. Czy zapewnia wsparcie opiekunów, fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków. Zanim umieścisz bliską osobę w takiej placówce, sprawdź warunki bytowe, zakres oferowanych usług i możliwość zapewnienia bezpieczeństwa jej mieszkańcom!

4. Sprawdź jak działa placówka
Zanim zdecydujesz się na pobyt w takim domu lub zamieszka w nim członek twojej rodziny zapoznaj się z jej postanowieniami, jak i zapisami regulaminu czy statutu placówki. W razie wątpliwości poradź się pracownika socjalnego lub prawnika! Od 1 stycznia 2016 r. można uzyskać poradę prawną w każdej gminie za darmo.

5. Zapoznaj się dokładnie z warunkami umowy
Podpisując umowę o świadczenie usług opieki całodobowej zwróć uwagę, czy nie zawiera ona postanowień niekorzystnych dla Ciebie. Sprawdź zakres usług oferowanych w umowie i innych usług dodatkowo odpłatnych.

6. Sprawdź placówkę
Jeżeli ktoś z Twojej rodziny zamieszka w placówce zapewniającej całodobową opiekę odwiedzaj tę osobę jak najczęściej. Nie uprzedzaj o terminach i godzinach swoich wizyt. Podczas wizyt obserwuj relacje personelu z mieszkańcami, jakość oferowanych usług i sposób realizacji zawartych w drodze umowy postanowień. Jeśli masz wątpliwości, czy dana placówka jest dobrym wyborem, powinieneś skorzystać z możliwości pobytu czasowego. Dzięki temu sprawdzisz czy osoba starsza zaadaptuje się w nowym miejscu pobytu, czy będzie bezpieczna, czy będzie miała zapewnione pełne wsparcie i opiekę.

Ważne!
W razie jakichkolwiek podejrzeń odnośnie niewłaściwie sprawowanej opieki nad osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi koniecznie zgłoś swoje spostrzeżenia do wydziału polityki społecznej urzędu wojewódzkiego.

Ulotka - informator